Pressiteade •

Täiselektrilisel Volvo EX30-l on Volvo ajaloo väikseim süsinikujalajälg

Uues Volvo EX30-s on koos kõik Volvo head omadused: väike, täiselektriline, kaasaegne, turvaline ja väikese süsinikujalajäljega.

Volvo EX30 kogu tootmis- ja elutsükli jooksul kokku on vähendatud süsinikdioksiidi kogust 200 000 km pikkuse läbisõidu kohta alla 30 tonni. See on 25% väiksem kui meie teistel täiselektrilistel mudelitel C40-l ja XC40-l, mis on suur samm meie eesmärgi suunas vähendada aastatel 2018-2025 CO2-heitmeid auto kohta kokku 40% võrra.

Täiselektrilise autona on Volvo EX30 heitmevaba. Lõuna-California ülikooli uuring näitas, et lisaks väiksemale süsinikujalajäljele on sellel ka märkimisväärne mõju õhukvaliteedile – isegi väike elektriautode arvu kasv piirkonnas vähendab astmast tingitud kaebusi.

Kuid auto üldise süsinikujalajälje vähendamiseks ei piisa vaid elektrifitseerimisest. Autoga ainult ei sõideta, vaid seda ka projekteeritakse, arendatakse, ehitatakse ja transporditakse – kõigi nende sammude juures on võimalused kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamiseks.

Volvo Carsi ülemaailmse säästva arengu juhi Anders Kärrbergi sõnul on uus EX30 suur samm edasi ettevõtte jätkusuutlike ambitsioonide poole. Aastaks 2025 on Volvo Carsi eesmärk vähendada CO2-heitmeid ühe auto kohta 40%, kõiki heitgaase 50% ning tegevusest, tooraine hankimisest ja tarneahelast tulenevaid heitkoguseid 25%, et olla 2040. aastaks kliimaneutraalne ettevõte.

Kõikjal taaskasutusmaterjalid

Väiksema auto tootmiseks on vaja vähem materjali. Kaks suurimat tootmisega seotud CO2-heitmete tekitajat on alumiinium ja teras.

Kuna kasutame EX30 ehitamisel vähem terast ja alumiiniumi, on selle asemel rohkem ringlussevõetud materjali. Umbes veerand kogu auto ehitamisel kasutatavast alumiiniumist ja umbes 17% kogu Volvo EX30 tootmisel kasutatavast terasest on taaskasutatud, mis vähendab nende materjalide keskkonnamõju veelgi.

Samasugune lähenemine on ka auto salongis, kus lähtutakse põhimõttest, et kõige säästlikum komponent on see, mida ei ole olemas. Kasutades optimeerimist kui juhtivat jätkusuutliku disaini põhimõtet, on Volvo Carsi disainerid ühendanud EX30 sisemuses mitu funktsiooni ühe komponendi sees. See vähendab detailide arvu ilma funktsionaalsust kahjustamata.

Umbes 17% kõigist autos sisalduvatest plastmassidest – alates sisekomponentidest kuni välise kaitserauani – on taaskasutusmaterjalidest. Seda on rohkem, kui kõigis seni toodetud Volvodes.

Veel üks samm kliimaneutraalsuse suunas

Oluline valdkond, kus saab heitmeid vähendada, on tootmis- ja tarneahel. Volvo EX30 ehitatakse tehases, kus kasutatakse suures ulatuses kliimaneutraalset energiat, sealhulgas 100% kliimaneutraalset elektrienergiat.

Tarneahela osas tehakse koostööd esmaklassiliste tarnijatega, kellest 95% on võtnud endale kohustuse kasutada 2025. aastaks oma tootmises sajaprotsendiliselt kliimaneutraalset energiat ja paljud neist on seda juba teinud. See peegeldab Volvo Carsi püüdlusi mitte ainult vähendada heitkoguseid enda tegevuses, vaid julgustada ka partnereid seda tegema.

Volvo EX30 tootmisprotsessi on samuti mitmel viisil tõhustatud. See tähendab, et auto on ettevõtte üks kõrgeima materjalikasutuse määraga stantsitud kereosade tootmises.

Akumaterjalide tootmise jälgitavuse jaoks on Volvo Carsis kasutusel plokiahela tehnoloogia, mis aitab jälgida kriitilisi tooraineid, mille hulka kuuluvad nüüd liitium, mangaan, koobalt, grafiit ja nikkel.

Jätkusuutlikud materjalid

Istmete, armatuurlaua ja uste valmistamiseks kasutatakse mitmesuguseid ringlussevõetud ja taastuvaid materjale, sealhulgas teksat, lina ja villasegu, mis sisaldab umbes 70% ringlussevõetud polüestrit. Just teksamaterjal on hea näide sellest, kuidas materjale arukamalt ja säästvamalt rakendada: kasutatud teksaribad kedratakse lõngaks ja ja pikad kiud ühendatakse omavahel. Lühikesed kiud, mis tavaliselt jäätmetena ära visatakse, kasutatakse siin ära sisekujundusdekooridena.

Nii valmib auto, mille tootmisele kuluva süsihappegaasi kogus on hinnanguliselt 18 tonni alates tooraine kaevandamisest kuni valmis auto saabumiseni edasimüüja juurde, st enne, kui see kliendini jõuab. EX30 elutsükli lõppedes on 95% sõidukist ja sellest saadav energia taaskasutatav.

Volvo EX30 annab kliendile rohkem võimalusi vähendada oma isiklikku süsinikujalajälge, ilma et peaks tegema kompromisse ohutuse või sõidumugavuse arvelt.

Uus Volvo EX30 avalikustatakse 7. juunil. Alates sellest kuupäevast saab sõidukit valitud turgudel tellida, sh ka Eestis.

24. 05. 2023